Legenda o Czarnej Damie
W dawnych hen czasach na zamku w Siewierzu mieszkała niezwykłej urody młoda kobieta. Różne krążyły o niej plotki. A to że była Cyganką o czarnej karnacji lub że miała czarną duszę, bo nie była ochrzczona. Jedno jest pewne... Była piękna, czarowna i cudownie zakochana.
Wraz ze swym kochankiem – starostą siewierskim stanęła przed Trybunałem pod zarzutem naruszenia majestatu księcia, gdyż warownia jako siedziba najwyższych władz księstwa obłożona była prawem zakazującym wstępu osobom postronnym bez zezwolenia księcia-biskupa.
Zakochana dziewczyna złamała prawo, a wieść o schadzkach dotarła do Krakowa. Książę-biskup potajemnie zajechał do Siewierza, tajnym przejściem wszedł na zamek i w swej komnacie zastał starostę z ukochaną. Zostali aresztowani. Starostę wygnano, a dziewczynę zamurowano żywcem w lochach zamku.
Zginęła w cierpieniach, a jej dusza po dziś dzień szuka sprawiedliwości i dlatego błąka się po warowni w postaci Czarnej Damy, wspominając miłosne schadzki ze starostą siewierskim. Podobno po dziś dzień jej dusza błąka się po ruinach w poszukiwaniu zemsty. Lepiej zatem mieć się na baczności.