ZAMEK BĘDZIN
Historia fortyfikacji w Będzinie sięga aż IX wieku. Wtedy na Górze Zamkowej wzniesiono gród, prawdopodobnie należący do plemienia Wiślan. Natomiast Zamek Będzin został wzniesiony w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, w systemie tzw. Orlich Gniazd.
Budowa zamku związana była ściśle z utratą Śląska i jego przejściem pod panowanie czeskie w 1348 roku. Granica między Koroną Polską, a Czeską przebiegała wówczas po linii Czarnej Przemszy, a więc u samego podnóża zamku. Zamek od XIV do końca XVIII wieku był siedzibą starostów królewskich. W murach zamkowych gościli królowie polscy - w 1574 roky Henryk Walezy, w 1683 roku Jan III Sobieski i 1697 roku August II Mocny. Na przełomie XVIII/XIX w. popadł w ruinę.
Najstarszym murowanym elementem architektury warowni jest wieża cylindryczna zbudowana z wapienia na fundamencie zbliżonym do kwadratu. Starannie odrestaurowany zabytek budzi powszechny zachwyt piękną gotycką formą. W zamku mieści się dziś oddział Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dawnej broni i uzbrojenia ochronnego, ekspozycją obrazującą rozwój osadnictwa na Wzgórzu Zamkowym oraz historię miasta i jego mieszkańców.
Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie neogotyckiej z 1834 roku oraz pracom rekonstrukcyjnym przeprowadzonym w latach 1952-56.
Co roku odbywają się Strzelania Zamkowe z Broni Czarnoprochowej i Pneumatycznej przy współudziale Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego (ostatnia niedziela września). Przy zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Na zamku odbywają się liczne konkursy i spotkania plenerowe, m.in. turnieje rycerskie z okazji Dni Będzina (maj - czerwiec).
Na zamku byliśmy dwukrotnie. Za drugim razem nabyliśmy taki oto magnes.
Z Będzinem i z miejscem, na którym dziś wznosi się zamek związana jest legenda o
rycerzu Bendzie, wiernym kompanie Bolesława Chrobrego.
Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Będzin.
Zamek stoi w miejscu silnie zurbanizowanym, dzięki czemu dojazd komunikacją publiczną nie stanowi problemu. Dostać się tutaj mażna m.in. tramwajem, autobusem albo pociągiem. Więcej informacji na stronie muzeumzaglebia.pl