Księga zamków

Przewodnik po najpiękniejszych zamkach

ZAMEK RABSZTYN

Nieopodal Olkusza, na wysokiej wapiennej skale, wznoszą się malownicze ruiny zamku Rabsztyn, jednej z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Niegdyś zamek był częścią XIV wiecznego systemu obronnego zachodniej granicy Polski i siedzibą starostwa rabsztyńskiego, dziedziczonego przez najmożniejsze polskie rody. Twórcą murowanego zamku był nie kto inny jak Kazimierz Wielki.


W 1657 roku, w czasie potopu, wycofujące się wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły zamek, którego już nie odbudowano. Częściowo był jeszcze używany do początków XIX wieku, potem jednak został opuszczony. W drugiej połowie XIX wieku poszukiwacze skarbów wysadzili jedyną zachowaną część zamku – basztę oraz mury zamku dolnego.


Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn składa się z trzech części – zamku górnego, średniego i dolnego. Całość utrzymana była początkowo w stylu gotyckim, a następnie renesansowym.


Od przeszło dwóch dekad ruiny zamku będące własnością Gminy Olkusz są poddawane pracom ratunkowym, konserwatorskim i częściowej rekonstrukcji. W tym czasie odbudowano bramę wjazdową, a odkryte mury i piwnice zamku średniego zostały zabezpieczone przeszklonym pawilonem. W latach 2012–2014 zrekonstruowano część murów zamku górnego i wieży, gdzie powstał taras widokowy, a także wybudowano dwa drewniane mosty.


Zamek Rabsztyn jest miejscem ciekawych wydarzeń. Pasjonatów historii powinny zaciekawić turnieje rycerskie, a rodziny z dziećmi mogą udać się na święto Jury, czyli Juromanię.


Wycieczkę na Zamek w Rabsztynie planowaliśmy od dawna. Odwiedziny zwieńczył zakup poniższego magnesa.

Zamek Rabsztyn

Najbardziej znanym podaniem nawiązującym do historii zamku jest legenda o Zaklętych Rycerzach. Ponoć raz do roku budzą się z głębokiego snu, po to by...

Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Rabsztyn.

Dziś zrekonstruowane ruiny zamku serwują piękną panoramę na Jurę, którą można podziwiać z wieży widokowej. Na zamku można poznać jego burzliwe losy, pełne tajemnic historie i intrygujące legendy. Więcej informacji na stronie zamekrabsztyn.pl