Księga zamków

Przewodnik po najpiękniejszych zamkach

ZAMEK CHĘCINY

Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza, na przełomie XIII i XIV wieku, prawdopodobnie z fundacji Wacława II, króla czeskiego z dynastii Przemyślidów


W ciągu wieków wygląd zamku ulegał przemianie, choć prace z XIV i XV wieku miały raczej charakter stopniowej rozbudowy i napraw, w trakcie których między innymi powstał dolny dziedziniec i tzw. wielki dom na zamku górnym. Dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły najprawdopodobniej w XVI wieku. Warownia dzieli się na dwie części: zamek górny i zamek dolny.


Zamek posiadał swoją kaplicę i skarbiec. Był obiektem wysokiej rangi oraz ośrodkiem życia politycznego. Odegrał istotną rolę jako miejsce zgromadzenia wojsk przed wyruszeniem w 1331 roku na bitwę pod Płowcami. Warownia pełniła również funkcje rezydencjonalne jak i więzienne.


Zamek Chęciny

W 1607 roku zamek został zdobyty i zrujnowany w trakcie rokoszu Zebrzydowskiego. Wkrótce podjęto jednak naprawy z inicjatywy starosty Stanisława z Ruszczy Branickiego, który odbudował warownię w stylu renesansowym. Kolejne zniszczenia szwedzkie z 1707 roku były już na tyle poważne, że zamek został ostatecznie w XVIII wieku opuszczony. Od tego momentu nie powrócił do świetności, pozostając w częściowej ruinie.


Podczas I wojny światowej jedna z wież stanowiła rosyjski punkt obserwacyjny, co doprowadziło do jej zniszczenia przez Austraków. Po zakończeniu II wojny światowej na jednej z wież urządzono punkt widokowy. Prowadzone prace renowacyjne pozwoliły zabezpieczyć zamek w formie trwałej ruiny.


Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie można podziwiać krajobrazy Gór Świętokrzyskich.


Poniżej prezentujemy magnesy, jakie zabraliśmy ze sobą z dwóch wycieczek na Chęciny.

Zamek Chęciny     Zamek Chęciny


Przechadzając się wokół zamkowych murów warto wsłuchać się w legendę o Królowej Bonie i dzielnym dworzaninie.

Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Chęciny.

Obecnie Zamek Królewski w Chęcinach przyciąga rzeszę turystów. Warownia jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Więcej informacji na stronie zamek.checiny.pl