Księga zamków

Przewodnik po najpiękniejszych zamkach

ZAMEK CHOJNIK

Zamek Chojnik usytuowany jest nieopodal Jeleniej Góry, w dzielnicy Sobieszów, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Zamkowa góra wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m. Od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150 metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.


Kamienną warownię w takim kształcie, w jakim znana jest nam współcześnie, zbudował wnuk Władysława Łokietka Bolko II. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z 1364 roku. Jednym z najsławniejszych panów na Chojniku był Hans Ulrich II Schaffgotsch, który poprzez małżeństwo z księżniczką brzesko-legnicką Barbarą Agnieszką, skoligacił swój ród z Piastami.


Zamek Chojnik

Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy powstał dziedziniec, na którym około 1410 roku postawiono pręgierz, który dziś jest jedną z głównych zamkowych atrakcji.


31 sierpnia 1675 roku podczas burzy w zamek trafił piorun. Wybuchł pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano.


Od 1991 roku na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik". W 1993 roku zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które przejęło organizację turnieju.


Poniżej prezentujemy magnes, jaki zabraliśmy ze sobą z wycieczki na Chojnik.

Zamek Chojnik

Z zamkiem związanych jest wiele podań. Na szczególne wyróżnienie zasługuje legenda o Kunegundzie, pieknej księżniczce o zimnym sercu.

Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Chojnik.

Zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Obowiązują opłaty za wejście do KPN oraz bezpośrednio na sam Zamek Chojnik. Cała wycieczka zajmuje conajmniej 2 godziny. Więcej informacji na stronie chojnik.pl