ZAMEK MALBORK
Zamek w Malborku to najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy i zarazem największy zamek w Polsce. Został zbudowany w XII wieku nad brzegiem Nogatu i przez 150 lat to właśnie Malbork był stolicą państwa krzyżackiego, a zamek główną siedzibą wielkich mistrzów. Do dziś jest nie tylko największym gotyckim zamkiem na świecie, ale i również wielkim arcydziełem, które trafiło na listę UNESCO.
Zamek budowany był etapami, stając się z czasem podstawowym elementem systemu warowni w krzyżackich Prusach. Początkowo, od 1280 r., pełnił funkcję jednego z zamków komturskich. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów Zakonu. Jako stolica państwa Krzyżackiego, zamek stał się głównym ośrodkiem dyplomacji, centrum militarnym, gospodarczym, a także religijnym. W 1410 roku – po klęsce wojsk krzyżackich pod Grunwaldem – twierdza nad Nogatem, niezdobyta przez wojska polsko-litewskie, uratowała dalszą egzystencję Zakonu.
Pogłębiający się kryzys polityczny i gospodarczy państwa zakonnego, doprowadził wcielenia kraju do Korony Polskiej. W roku 1457, wykupiony z rąk krzyżackich zaciężnych, Malbork przeszedł w ręce króla Kazimierza Jagiellończyka. Odtąd, przez ponad trzy stulecia, warownia spełniała rolę czasowej rezydencji władców Polski, bazy militarnej w Prusach Królewskich oraz siedziby starostów, którzy dysponowali władzą administracyjną, wojskową, policyjną i sądowniczą.
W rezultacie pierwszego rozbioru, północne ziemie Rzeczypospolitej, a z nimi twierdza nad Nogatem, znalazły się w granicach Prus. W okresie pruskim Zamek służył jako koszary i magazyny. Poważnie zdewastowany, odzyskał swój gotycki kształt w wyniku wielkich prac rekonstrukcyjnych prowadzonych pod koniec XIX i na początku XX. W roku 1945 gospodarzami Malborka raz jeszcze stali się Polacy. Straszliwie zniszczony w ostatniej fazie II wojny światowej, Zamek został z biegiem czasu podniesiony z ruin. Nadal pozostaje obiektem intensywnych prac konserwatorskich. W roku 1997 Zespół Zamkowy Malbork wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Po wielogodzinnej przygodzie na zamku w Malborku,
Z malborskim zamkiem związanych jest niezliczona ilość podań. Niezwykle interesująca jest legenda o
podziemnym tunelu, z którym związana jest historia pewnej miłości.
Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Malbork.
Zwiedzanie trwa conajmniej 2 godziny i prowadzi terenami zamkowymi przez dziedzińce, tarasy, krużganki i wybrane wnętrza zamkowe. Więcej informacji na stronie zamek.malbork.pl