Księga zamków

Przewodnik po najpiękniejszych zamkach

ZAMEK RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

Zamek w Radzyniu Chełmińskim to fortyfikacja krzyżacka zlokalizowana nieopodal Malborka. Budowla została wzniesiona nad brzegiem Jeziora Zamkowego. Radzyń Chełmiński, jako jeden z najstarszych grodów regionu, prawdopodobnie został założony w X lub XI wieku.


W 1231 r. miasto należące dotychczas do biskupa Chrystiana przekazano Krzyżakom. Stara krzyżacka budowla, a w zasadzie ruina, uznawana była w latach świetności za jeden z najpiękniejszych krzyżackich zamków stojących na ziemiach polskich.


Dokładna data rozpoczęcia budowy zamku nie jest znana. Prawdopodobnie było to w 1234 roku, zaraz po nadaniu praw miejskich. Krzyżacy postawili wtedy drewniano–ziemną budowlę obronną. Ceglaną konstrukcję, której pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, wybudowano pod koniec XIII lub na początku XIV wieku.


Zamek Radzyń Chełmiński

Po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku zamek stał się siedzibą starostw polskich. W XVII wieku, podczas wojen szwedzkich, budynek uległ poważnym zniszczeniom, zburzono m.in.: dwa skrzydła (zachodnie i północne) oraz bramę wjazdową przedzamcza. Po przeniesieniu siedziby administracji do nowego budynku rozpoczął się proces demontażu zamku, którego część rozebrano, a z uzyskanego budulca wzniesiono nowe budynki.


W 1908 roku budynek przejęło pruskie Ministerstwo Oświaty. Po wojnie obiekt przeszedł na własność Skarbu Państwa. W latach 1960-1967 przeprowadzono prace konserwatorskie zabezpieczające strukturę budynku. W końcu XX wieku zamek wydzierżawił właściciel miejscowego hotelu, dzięki czemu zabytkowy obiekt został otwarty dla turystów. Obecnie trwają prace konserwatorskie murów zamkowych.


Najbardziej okazałą częścią zamku w Radzyniu Chełmińskim, która przetrwała do dzisiaj, jest południowa fasada twierdzy. Podziwiać można niemal kompletną, ceglaną ścianę z bramą zamkową oraz dwiema wieżami narożnymi, które udostępnione są dla zwiedzających.


Budowla zasłynęła w filmie "Pan Samochodzik i Templariusze" ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej, gdzie nakręcono w niej dwa pierwsze odcinki. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki wyryte w murze.


Po wycieczce do Radzynia Chełmińskiego, nasza kolekcja magnesów powiększyła się o poniższy egzemplarz.

Radzyń Chełmiński

W gąszczu legend związanych z zamkami krzyżackimi, próżno szukać wielu o zamku w Radzyniu Chełmińskim. Nas zainteresowała w szczególności legenda o zaklętej Damie, młodej kobiecie, która mogła być wybawiona tylko przez nieustraszonego śmiałka .

Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku w Radzyniu Chełmińskim.

Zamek otwarty jest codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) w godzinach od 10:00 do 18:00. Więcej informacji na stronie zamekradzyn.pl