ZAMEK RESZEL
Zamek w Reszlu położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta. Przed nastaniem Krzyżaków, a także biskupów warmińskich okolice Reszla zamieszkiwały pruskie plemiona Bartów. Budowla ta należała, podobnie jak w Ornecie, Lidzbarku Warmińskim, Jezioranach i Braniewie, do tzw. zamków biskupich.
Pierwsza krzyżacka strażnica stanęła tu już w 1241 r. Jednak budowę zamku murowanego rozpoczęto dopiero ponad sto lat później. Główną przyczyną były ciągłe bunty pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli zakonną placówkę. Budowa zamku trwała pół wieku. Rozpoczął ją biskup Jan I z Miśni w 1350 roku.
Na mocy traktatu toruńskiego z 1466 roku, Warmia przeszła pod opiekę króla polskiego. Około 1505 roku rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych. Fortyfikacje były już przystosowane do użycia broni palnej. W tym okresie częstym gościem był Mikołaj Kopernik, siostrzeniec biskupa oraz jego sekretarz i osobisty lekarz. Kolejne większe prace przeprowadzono w latach 1594-1597. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską.
W 1958 roku zamek został przejęty przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze". Gruntowny remont, przeprowadzony w latach 1976-1985, pozwolił na utworzenie w części pomieszczeń domu pracy twórczej oraz galerii sztuki. Od 2001 roku, po kolejnej renowacji, z powodzeniem funkcjonują tu hotel z restauracją i barem, galeria sztuki i muzeum.
Po wizycie w miejscowej restauracji, nadszedł czas na tradycyjny zakup pamiątki, jakim jest poniższy magnes.
O reszelskim zamku krąży kilka ciekawych legend. Pozwolimy sobie jednak na przytoczenie jakże ciekawej
legendy o ostatniej czarownicy.
Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Reszel.
Od wielu lat zamek jest miejscem imprez o zasięgu międzynarodowym - wystaw, spotkań, plenerów, konferencji itp. Więcej informacji na stronie zamekreszel.pl