ZAMEK TENCZYN
Zamek Tenczyn w Rudnie, to jurajska warownia położona na wygasłym wulkanie liczącym 411 m. W latach swojej świetności wyglądem i znaczeniem konkurowała z Wawelem – położona jedynie 30 kilometrów od granic Krakowa, w otoczeniu Puszczy Dulowskiej, parków krajobrazowych i rezerwatów.
Przyjmuje się, że pierwszy zamek zbudował około 1319 roku kasztelan krakowski Nawój z Morawicy, on też wzniósł największą na zamku wieżę, zwaną do dziś Nawojową Wieżą. Twórcą zamku murowanego był syn Nawoja, Jędrzej - wojewoda krakowski i sandomierski.
Tenczyn doznał licznych uszkodzeń podczas potopu szwedzkiego. Został wprawdzie odbudowany, ale nigdy nie odzyskał już swej pierwotnej świetności, nieustannie zmieniali się też jego właściciele. W wyniku dziedziczenia przechodził w ręce kolejnych rodów: Sieniawskich, Czartoryskich i Lubomirskich, którzy niestety nie chcieli ponosić kosztów związanych z jego utrzymaniem. W 1768 roku pożar wywołany piorunem strawił część zabudowań zamku. W jego rezultacie ucierpiały przede wszystkim dachy, lecz od tego momentu Tenczyn zaczął bardzo szybko podupadać.
Pierwsze prace zabezpieczające podjęto w latach 1912-1913 i kontynuowano w latach powojennych. W 2009 roku z uwagi na zły stan techniczny ruin, zamek został zamknięty dla zwiedzających. Podjęte prace pozwoliły zastopować proces niszczenia i ponownie umożliwić jego zwiedzanie. Obecnie zamek Tenczyn jest malowniczą ruiną, lecz mimo to można oglądać zachowane fragmenty gotyckiej zabudowy zamku górnego oraz wzniesione później: barbakan, bastiony, wieżę bramną, kaplicę oraz ruiny skrzydła mieszkalnego.
Na zamku odbywają się wydarzenia o charakterze rekonstrukcyjnym, nawiązujące do geologicznej przeszłości gminy Krzeszowice oraz cały szereg wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, występów teatralnych oraz projekcji kinematograficznych. Zamek Tenczyn, jako jeden ze strategicznych gospodarzy po stronie województwa Małopolskiego bierze udział w Juromanii – święcie Jury Krakowsko Częstochowskiej.
Poniżej prezentujemy pamiątkę, jaką zabraliśmy ze sobą z odwiedzin malowniczych ruin zamku Tenczyn.
W otoczeniu zamkowych murów warto posłuchać legendę o
zamkowych skarbach, których strzec miały groźne stworzenia.
Zapraszamy do galerii zdjęć Zamku Tenczyn.
Dojście na zamek z parkingu od strony Tenczynka jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów. Prowadzą tu: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy oraz czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego. Więcej informacji na stronie zamektenczyn.com